Etiketa nalévání vína: Jak správně podávat víno?


Etiketa nalévání vína: Jak správně podávat víno?

Popíjení vína je obřad pro vaše chuťové pohárky a patří ke gurmánským zážitkům, proto i jeho servírování má svá pravidla, aby naplno vynikla jeho chuť. Jaké jsou zásady a společenská pravidla k podávání toho pravého vína? Dolévá se zleva, nebo zprava? Kdy dolít sklenici a jak ji správně držet? Nechte se od Wine Food Klaret zasvětit do etikety servírování vína.

Představení vína před samotným podáváním

Je libo bílé, červené, růžové či šumivé víno? Suché, sladší nebo jemně perlivé? Pokud jste si vybrali, nebo vám bylo doporučeno to nejlepší víno pro nejlepší příležitost, tak dříve, než ho otevřete a začnete nalévat, je nutné ho představit, ideálně oznámením názvu, ročníku, odrůdy a původu. Láhev držte vždy tak, aby byla zřetelně vidět etiketa vína, až poté přejděte k otevření láhve.

Ideální teplota a správně zvolená sklenice

Každé víno svého druhu musí mít před servírováním ideální teplotu, ale také vhodně zvolenou sklenici, proto je nejdůležitější vědět, jaké víno servírujete. Správná teplota vína a zvolená sklenice podtrhnou maximální chuť a prožitek z vína.

Jak správně otevírat víno?

Láhev s vínem by se vždy měla otevírat před hostem. Pokud se jedná o zátkové víno, vytahujte zátku velmi opatrně, aby do láhve nevnikl prudce vzduch a neovlivnil tím hodnoty vína. U archivních vín by se neměl rozvířit usazený sediment v láhvi. Po otevření láhve je ideální nejdříve víno ochutnat, abyste se přesvědčili, že je v pořádku a poté vyzvat nejstaršího nebo významného nebo přímo objednávajícího k degustaci, až po jeho schválení nalívejte ostatním hostům. Pokud v láhvi po servírování zbyde víno, láhev opětovně nezátkujte, ale udržujte ideální podmínky do dalšího dolévání.

Z jaké strany se podává víno?

Etiketa praví nalévat víno vždy z pravé strany stolovníka a podle významu stáří s výjimkou žen, které mají s nalitím vína pochopitelně přednost. Pokud budete sami hostitelem, kolečko zakončujete u své sklenice. Stane-li se, že v průběhu podávání vína dojde ke variaci vín, vždy vyměňte svým hostům sklenice na víno. S podáváním nové sklenice vína jiného druhu a barvy nesklízíme nedopité sklenice vína a necháváme hostům prostor si společenský nápoj v klidu vychutnat.

„Dámy a pánové, jakou lahvinku si budete prosím přát servírovat?“

Wine Food Klaret