Jak vybrat správnou skleničku na víno?


Jak vybrat správnou skleničku na víno?

Víno podávané z nevhodné sklenice utrpí na svých kvalitách, a proto si různá vína žádají různé sklenice. Ve Wine Food Klaret vám rádi poradíme, jakou zvolit sklenici na bílé, růžové, červené nebo šumivé víno.

Jakou zvolit sklenici na víno?

Středověké časy, kdy se víno pilo jen z keramických pohárů, jsou pryč. Současná doba nabízí velké množství druhů sklenic i pohárů na víno, a proto může být správný výběr sklenice velmi obtížný. Pro zvolení vhodné sklenice na víno je nejdůležitější vědět, jaké víno budete servírovat. Dalšími aspekty jsou hlavně tvar, výška a průřez sklenice, které podtrhnou maximální chuť vína.

Vychutnáváte si rádi bílé či růžové víno?

Pak užší tulipánové sklenky, které svým horním zúženým tvarem koncentrují aroma, jsou nejvhodnějším výběrem k podávání těchto vín. Sklenice se plní do čtvrtiny, aby víno zůstávalo dostatečně chladné. Do největších tulipánových tvarů sklenic se podávají i červená vína.

Je červené víno vaše oblíbené?

Potom potřebuje vyniknout jeho hutnější a plnější chuť s intenzivnějším aroma v široce otevřené a větší skleničce, mezi odborníky přezdívaný cibulový tvar kalíšku jako balón. Sklenice se těžším červeným vínem plní pouze do třetiny, aby se při zakroužení lépe uvolnily jeho aromatické látky.

Do jakých skleniček patří šumivá vína?

Šumivá vína dokonale zobrazí perlení a pěnu v úzkých štíhlých skleničkách se zúženým hrdlem, přezdívaných flétny či píšťaly. Zúžené hrdlo shromažďuje aromatické látky a udržuje nižší teplotu vína. Sklenice se šumivým vínem plníme do jejich necelé třetiny objemu.

Základní pravidla vhodné sklenice na víno

Ideální sklenice na víno by měla být především z kvalitního čirého a nebroušeného skla, ve které vyniknou barevné odstíny vína. Tenkostěnná a dokonale čistá sklenice dá vyniknout čistotě vína. Hrdlo sklenice by mělo být rovné nebo mírně zakřivené, aby nejlépe přilnulo. Délka a tloušťka stopky sklenice není předepsána, ale uchopení za kalíšek, z důvodu zahřívání vína, není vhodné. Abyste si své víno mohli náležitě vychutnat, zvolte vždy sklenici s dostatečným objemem pro uvolnění vonných složek.

Kvalitní víno potřebuje k podávání nejen ideální podmínky, ale také správnou skleničku na víno, která zajistí dokonalý požitek z každého pozvednutí.

A kde si vychutnat sklenici svého oblíbeného vína? Nejlépe ve Wine Food Klaret 😊