Je libo „demi sec“, nebo „brut“? Vyberte si sekt podle chuti


Je libo „demi sec“, nebo „brut“? Vyberte si sekt podle chuti

Narazili jste u sektu na etiketu s označením „brut“, „demi sec“ nebo „doux“? Přemýšleli jste nad významem tohoto označení? Který sekt zvolit a nesáhnout vedle? Ve Wine Food Klaret jsme si pro vás připravili malého průvodce světem sektů.

Jaký je rozdíl mezi šumivým vínem a jakostním šumivým vínem?

Tato vína mají jedno společné, a tím jsou bublinky. Rozdíl u těchto vín spočívá ve výrobě a konzistenci.

ŠUMIVÉ VÍNO

Šumivé víno se získává z čerstvých hroznů, z hroznového moštu, nebo z vína prvotním či druhotným kvašením bez stanovené minimální doby výroby. Přetlak oxidu uhličitého pocházejícího výhradně z kvašení musí činit minimálně 3 bary a cuvée pro šumivá vína musí obsahovat nejméně 8,5 % objemových. Šumivé víno bývá mimo základních údajů označováno názvem druhu vína a názvem místa výroby vína.

JAKOSTNÍ ŠUMIVÉ VÍNO NEBOLI SEKT

Sekt se získává stejným postupem jako šumivé víno, má však stanovenou dobou výroby v minimální délce šesti měsíců nebo devíti měsíců kvašením v láhvi. Přetlak oxidu uhličitého pocházejícího výhradně z kvašení musí činit minimálně 3,5 baru a cuvée pro jakostní šumivá vína musí obsahovat nejméně 9 % objemových alkoholu.

Jak se rozlišují SEKTY podle obsahu zbytkového cukru?

A tím se dostáváme k záhadě tajemných francouzských slov na etiketě sektů, které tedy označují různé druhy sektů podle obsahu cukru. Je libo věčného „suchara“, nebo „sladkou vášeň“?

  • Brut nature – přírodně tvrdé, obsahuje méně než 3 g cukru na litr
  • Extra brut – zvlášť tvrdé, obsahuje 0 až 6 g cukru na litr
  • Brut – tvrdé, obsahuje méně než 12 g cukru na litr
  • Extra sec / Extra dry – zvláště suché, obsahuje 12 až 17 g cukru na litr
  • Sec – suché, obsahuje 17 až 32 g cukru na litr
  • Demi-sec – polosuché, obsahuje 32 až 50 g cukru na litr
  • Doux – sladké, obsahuje více než 50 g cukru na litr

Je suchý únor, ale sklenkám plných bublinek je to šumivě vzdálené!

Neboli „BRUT“, suchý sekt z rodiny sektů, který není pouze přípitkovým nápojem na různých oslavách, ale také vhodným doplňkem k tučnějším masům a rybám, i lahodným krevetám, polévkám či zeleninovým salátům. Sekne i studené kuchyni, kaviáru, vajíčkům či osvěžujícím letním piknikům.

Jaký sekt je považován za symbol sektu?

Jemný polosuchý se středně plnou květnatou vůní, řeč je o Bohemia sektu „DEMI SEC“, dlouhodobě nejoblíbenějším sektu v České republice. Pro jeho výrobu sekundárním kvašením jsou vybírána vysoce kvalitní bílá vína, pečlivě sestavována podle originální receptury do základního cuvée. Snad každý už ví, že je výborný s jahodami, avšak neméně lahodí i k podávaným pokrmům z ovoce, zeleniny, bílého masa, těstovinám, nebo jen tak vždy po ruce.

Ve jménu sladkého potěšení se sklenkou „DOUX“?

Polosladká až sladká šumivá vína mají vyšší obsah cukru a nejlépe se párují tehdy, kdy dieta je zakázané slovo. Navíc se jejich barevná různorodost může perfektně sladit s čokoládou, lesními plody na dortících či dezertech i hlavními chody připravenými na sladký způsob.

Je libo nealkoholické bublinky?

V dnešní době si můžete zvolit i nealkoholická „šampáňa“, ve kterých je plně zachována základní chuť, jako u jejich alkoholických variant, avšak jejich šumivé opojení nestoupá tolik do hlavy.

Správnou volbu při výběru nekonečných bublinek vám přeje Wine Food Klaret.