Jak vybrat víno na svatbu?


Jak vybrat víno na svatbu?

Váš svatební den se s jistotou blíží. Den, který se stane jedním z nejkrásnějších dnů ve vašem životě. Než si ho ale začnete naplno užívat, čeká vás nelehká řada příprav. Abyste na to nebyli sami, připravili jsme si pro vás svatební nápovědu, ve které vám poradíme, jaké svatební víno a kolik vína na svatbu zvolit.

Proč volit charismatické víno na svatební den?

Víno je společenský nápoj, který podtrhuje jedinečnost a význam celé události i svatební hostiny. Jak ale uspokojit chutě a vkus všech svatebních hostů? Jaké odrůdy vína a kolik vína koupit, aby ho nebylo moc, nebo naopak málo? Ve Wine Food Klaret jsme si pro vás připravili pár užitečných tipů, jak celou svatební hostinu a významnou událost vyzdvihnout do nezapomenutelného zážitku.

Kolik kvalitního vína koupit na svatbu?

Ačkoliv víno není jediný nápoj, který budou hosté konzumovat, všeobecně kalkulujte s množstvím jednoho litru vína na jednoho hosta či s jednou 0,7 l lahví na jednoho hosta. U šumivých vín můžete počítat s tím, že se nedolévají, sklenice se plní pouze do třetiny a jedna láhev šumivého vína by vám tedy měla stačit pro zhruba sedm hostů. Snoubení vína a pokrmů bývá na svatbě nepostradatelným požitkem, zvolte proto kombinaci bílých i červených vín v poměru 4:1 a na letních svatbách se nebojte překvapit i nabídkou moderních vín rosé, která skvěle zapadnou do svěží letní tabule s grilovaným bílým masem, rybám i salátům.

Jaké víno na svatební přípitek?

Slavnostní přípitek by se neměl obejít bez bublinek, vybírejte mezi sekty, šampaňským a šumivými víny. Suchá šumivá vína jsou lehká a příjemně naladí vaše chuťové pohárky až do nebeských bran před konzumací slavnostního oběda, ten by měl následovat do patnácti minut po úvodním aperitivu. Sekty, šampaňské i šumivá vína podávejte v úzkých sklenicích na vysokých nohách neboli flétnách. S přípitkem nezapomínejte ani na děti a dopřejte jim šumivou slast v nealkoholické dětské podobě.

Které bílé víno podtrhne vaše svatební menu?

Svatební víno je důležitá součást svatebního plánování. U bílých vín sáhněte po suchých a polosuchých odrůdách, která se ideálně párují s masitými i bezmasými pokrmy. Zpravidla volte raději tři odrůdy bílého vína v dostatečném množství, nežli pět a více odrůd po malém množství.

Bílý tip od Wine Food Klaret?

 • Müller Thurgau – studené předkrmy, tvrdé sýry, ovoce, saláty.
 • Veltlínské zelené – bílá masa, zeleninové pokrmy, omáčky, krémové polévky.
 • Ryzlink rýnský – ryby, vepřové, telecí i sýrové pokrmy.
 • Rulandské šedé – drůbež a smetanové omáčky.
 • Neuburské – polévky a vepřové maso.
 • Tramín červený – dezerty.
 • Sauvignon – uzené ryby, paštiky, sýry.
 • Chardonnay – mořské plody i ryby, sýry, drůbeží maso.

Jaké červené víno rozproudí svatební hostinu?

Chutě by se neměly přebíjet, ale doplňovat, proto by vám každé sousto zapíjené vínem mělo připomenout ráj na zemi. Červená vína se nejlépe kombinují s masitými pokrmy, tvrdými sýry, zvěřinou i delikatesními paštikami. Pro vyniknutí aromatických odstínů těžších červených vín volte i správné sklenice typu balon nebo polootevřeného tulipánu.

Červený tip od Wine Food Klaret?

 • Rulandské modré – zvěřina.
 • Zweigeltrebe – předkrmy z hovězího masa, těstoviny.
 • Frankovka – velmi kořeněné úpravy tmavých mas.
 • Modrý portugal – zvěřina, kozí sýry, paštiky.
 • André – uzeniny, sýry, grilované hovězí a vepřové maso.
 • Cabernet Sauvignon – bifteky, steaky, grilované drůbeží maso.

Pokud si s výběrem vína na svatbu stále nevíte rady, nechte výběr na specialistech z Wine Food Klaret. Sestavíme vám vinný lístek na míru k vaší pohádkové svatbě.

Víno by nemělo chybět na žádné svatbě! Na první, stříbrné, zlaté ani diamantové, Wine Food Klaret.